Irita Roderte

Gastroenteroloģe

Veselīgs un sabalansēts uzturs ciešā draudzībā ar taukvielām

Būsim godīgi, izdzirdot vārdu tauki, asociācijas nav pozitīvas – slikts uzturs, liekais svars, aptaukošanās. Taču, cik bieži mēs par taukvielām domājam raugoties uz tām caur veselīguma un lietderības prizmu? Jāatzīstas, ka visai reti, tāpēc runas par to, ka  tauki ir veselīga un sabalansēta uztura neatņemama sastāvdaļa nenāks dzirdēt visai bieži un tas nav pareizi.

Ir vairāk kā skaidrs, ka izslēdzot taukvielas no uztura, cilvēks var iedzīvoties lielās problēmās, tās ir būtiskas komponentes, kas ļauj cilvēkam pilnvērtīgi dzīvot, tām piemīt virkne pozitīvu īpašību un tās būtiski ietekmē cilvēkam svarīgu orgānu funkcijas.

  • Tikai kopā ar taukiem iespējams uzņemt taukos šķīstošos vitamīnus ( A, D, E, K), kas ir vitāli svarīgi organisma funkciju realizēšanai.
  • Ir taukskābes, kuras organisms nesintezē jeb t.s. neaizvietojamās taukskābes (omega3 – α-linolenskābe un omega 6 – linolskābe) –  tāpēc cilvēka pienākums ir tās uzņemt ar uzturu.

Omega3 taukskābēm ir asinsvadu paplašinošs, antitrombotisks un pretiekaisuma efekts, tās labvēlīgi ietekmē holesterīna vielmaiņu organismā, mazinot risku sirds asinsvadu slimībām.  Arī omega6 taukskābēm ir iekaisumu mazinošs efekts organismā, līdz ar to tās ir vērtīgas cilvēkiem ar dažādām hroniskām iekaisīgām slimībām.

  • Tauki nodrošina hormonu un citu bioloģiski aktīvu vielu veidošanos organismā, kas nepieciešams sekmīgai vielmaiņai.
  • Tauki ir enerģijas avots un veido enerģijas rezerves organismā
  • Tauki ir būvmateriāls muskuļu, iekšējo orgānu un nervu šūnu membrānām. Tiek nodrošināts šūnu veselums, kas ir viens no priekšnoteikumiem dzīvības procesu norisei.
  • Taukiem ir termoregulācijas un amortizācijas (iekšējo orgānu, locītavu, ķermeņa virsmu) aizsargfunkcija.
  • Tauku klātbūtne ēdienā veicina gremošanas sulu (kuņģa sulas, žults, lipāzes) izdalīšanos , kas palīdz sagremot apēsto pārtiku.
  • Tie piešķir ēdienam garšu, līdz ar to mazina izsalkumu un ir labāka un ilgāka sāta sajūta. Mazinās vēlme pēc saldumiem, ogļhidrātiem, uzkodām.
  • Tauki ir būtiski labas imūnsistēmas nodrošināšanai (īpaši omega3 taukskābes; laurīnskābe atbalsta organismu, aizsargā pret vīrusu infekcijām; īso ķēžu taukskābes nepieciešamas , lai stiprinātu resnās zarnas gļotādu).
  • Jāpiemin arī pozitīvā ietekme uz nervu sistēmas funkcionēšanu – veiksmīga smadzeņu darbība ir atkarīga no kvalitatīvu polinepiesātināto taukskābju esamības organismā. Tas var mazināt pat depresiju.

Kādas taukvielas izvēlēties?

Īpaša uzmanība jāpievērš uzņemto tauku veidam un kvalitātei. Taukos ir sastopamas  vairāk kā 100 taukskābes. Dažādos pārtikas produktos ir atšķirīgas taukskābju proporcijas. Liela daļa apēsto tauku daudzumu veido slēptie tauki, kas ir iestrādāti ēdienā, tos ar aci saskatīt nevar.

Ir divu veidu tauki – dzīvnieku tauki un augu tauki (jeb eļļas). Dzīvnieku izcelsmes produktos ir mazvērtīgie piesātinātie tauki. Priekšroka dodama produktiem, kur mazāk piesātinātās, bet vairāk mononepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes(gan omega6, gan omega3), kam piemiet iepriekš minētās pozitīvās ietekmes uz organismu.

Veselīgos taukus tagad var viegli iekļaut uzturā. Tās ir augu eļļas un smērējamās taukvielas. Protams, ka reālie pozitīvie efekti būs atkarīgi no lietotās eļļas kvalitātes. Savukārt eļļas kvalitāte ir atkarīga no iegūšanas veida, apstrādes procesa, uzglabāšanas.  Tāpat jāņem vērā produktu termiskās apstrādes paņēmiens. Taukskābju sastāva un to attiecību ziņā jāizceļ rapšu eļļa un saulespuķu eļļa. Rapšu eļļā ir laba omega6 un omega3 taukskābju attiecība, kā arī mononepiesātinātās taukskābes. Savukārt saulespuķu eļļā ir īpaši daudz polinepiesātinātās (omega6) taukskābes.  Saulespuķu eļļa ar augstu oleīnskābes saturu ir īpaši piemērota cepšanai un karsēšanai. Jāpiemin arī cits pārtikas produkts, kas var būt nozīmīgs neaizvietojamo taukskābju avots – tas  ir  margarīns, kas gatavots no saulespuķu vai rapšu eļļas, ir ar augstu mono un polinepiesātināto taukskābju saturu.

Daudzi baidās uzturā lietot margarīnu  t.s.  trans tauku dēļ. Taču mūsdienās to izgatavo no kvalitatīvām augu eļļām, apstrādājot tā , lai tās saglabātu visas eļļai raksturīgās labās īpašības un uzturvērtību un trans tauku praktiski nav vai arī tie ir ļoti nelielā daudzumā. Tāpēc pievērsiet uzmanību sastāvam.