Omega 3 un 6 taukskābes

Cilvēka organisms ir spējīgs ražot visas vielmaiņai nepieciešamās taukskābes izņemot divas: linolskābi (LA) no omega-6 grupas un alfa-linolēnskābi (ALA) no omega-3 grupas (omega 3 taukskābes). Tās ir neaizstājams cilvēka organisma uztura elements, tāpēc ir nepieciešams tās uzņemt ar pārtiku, bet nedrīkstam aizmirst par pareizām to proporcijām. Ko vēl nepieciešams zināt?

Kāpēc ir vērts lietot omega 3 un 6 taukskābes?

Omega-3 (n3) un Omega-6 (n6) tās ir polinepiesātinātās taukskābes, kuras molekulā iekļauj vairāk nekā vienu divkāršu saiti starp oglekļa atomiem. Tās tiek pieskaitītas cilvēka organismam neaizstājamām nepiesātinātām taukskābēm. Tās būtiski ietekmē ne tikai sirds un asinsvadu sistēmu, regulējot organisma lipīdu sastāvu (regulējot holesterīna līmeni plazmā, samazinot triglicerīdu līmeni asinīs), bet arī ieņem būtisku lomu nervu sistēmas attīstībā un ietekmē redzi. Turklāt tās izraisa imunoloģisku darbību – regulējot organisma imunitāti.

Kādā veidā  piegādāt organismam Omega 3 un Omega 6 taukskābes?

Augu eļļas ir bagātas ar Omega-6 taukskābēm, bet Omega-3 taukskābes pārsvarā ir zivīs. Tās atrodas arī vēžveidīgajos, aļģēs, mandelēs, valriekstos, kā arī dažās augu eļļās, tādās kā linsēklu eļļa, zemesriekstu eļļa un rapšu eļļa. Organismā to var papildināt ar uztura bagātinātājiem, piemēram, DHA skābe (no Omega-3 grupas). Tomēr visieteicamāk to uzņemt ar ikdienas uzturu. Augstvērtīgs  gan Omega-3, gan Omega-6 avots ir arī augstas kvalitātes mīkstie margarīni, kuru galvenā sastāvdaļa ir augu eļļas.

Silti vai auksti?

Vērts atcerēties, ka neaizstājamās nepiesātinātās taukskābes iet bojā karsēšanas procesā – tātad, omega 3 un omega 6 taukskābes pilda savu funkciju tikai tad, ja netiek termiski apstrādātas. Tikai mononepiesātinātās taukskābes (omega-9) ir izturīgas pret augstu temperatūras iedarbību un nezaudē savas īpašības. Augu eļļas, kas bagātīgi satur mononepiesātinātās taukskābes un, uz kurām mazāku ietekmi atstāj augsta temperatūra ir, piemēram, rafinētā rapšu eļļa un olīveļļa.

Ar ko atšķiras Omega 3 un Omega 6 taukskābes, vai kādā no tām ir svarīgāka un kāpēc?

Pēc ķīmiskā sastāva, abas taukskābes atšķiras ar pirmās dubultsaites atrašanās vietu starp oglekļa atomiem. Nevar teikt, ka viena no minētajām taukskabēm ir svarīgāka. Tiešām, Omega-3 taukskābes ir daudz retāk sastopamas gan dabā, gan mūsu uzturā, nekā Omega-6, tāpēc eksperti liek īpašu uzsvaru uz to, lai tās tiktu piegādātas organismā ar atbilstošu uzturu. Omega-3 taukskābes pozitīvi ietekmē cilvēka veselību un nav pētījumu, kas uzrādītu kādu nopietnu negatīvu ietekmi, kas izrietētu no pārmērīgas šo taukskābju lietošanas, tāpēc tās tiek pieskaitītas pie cilvēka organismam nepieciešamajiem uztura elementiem.