Sviests vai margarīns – ko smērēt uz maizes?
Atbilde uz jautājumu: „Sviests vai margarīns – ko smērēt uz maizes?” nevar būt viennozīmīga. Diskusija par to ilgst jau no 1927. gada, tātad jau no Margarīna Savienības pirmsākumiem. Sviesta iezīmes, kuras uzsver tā piekritēji, ir: dabiska izcelsme un neatkārtojama garša. Savukārt, holesterīns, piesātinātās taukskābes, īss derīguma termiņš un grūti smērējams, ir margarīna piekritēju pretargumenti.
Sviests vai margarīns?
Ieteikumi, vai smērēšanai uz maizes izvēlēties sviestu vai margarīnu, atkarīgi no cilvēka fizioloģiskajām vajadzībām. Vissvarīgākais uztura princips veseliem cilvēkiem ir uztura dažādība.
Tāpēc smērēšanai uz maizes patērētājiem būtu ieteicams izmantot abus šos produktus. Latvijas iedzīvotāju vidējais piesātināto taukskābju patēriņš būtiski pārsniedz ieteiktās normas, tāpēc, lai pozitīvi ietekmētu taukskābju profīlu, kā piedevu ne tikai pie maizes, bet arī citiem ēdieniem, ieteicams lietot augu izcelsmes taukus, kas bagāti ar nepiesātinātām taukskābēm.
Tādām kā:
- eļļas,
- olīveļļa,
- augstas kvalitātes margarīns, kas nesatur „trans” taukus.
Sviests ieteicams:
- bērnu uzturā (līdz trīs gadu vecumam),
- vecākiem cilvēkiem, kuriem gremošanas sulas sekrēcija un tajā esošo gremošanas fermentu daudzums ir salīdzinoši mazāks.
- slimību gadījumā, kad traucēta tauku uzsūkšana (tai skaitā pacientiem ar īsās zarnas sindromu, Krona slimības saasinājuma gadījumā, aizkuņģa dziedzera nepietiekamības gadījumā).
Meklējot atbildes uz jautājumu „sviests vai margarīns” der atcerēties, ka saldkrējuma sviests, kas Latvijā ir viens no populārākajiem sviesta veidiem, satur diezgan daudz laktozes, tāpēc nav ieteicams cilvēkiem ar laktozes nepanesamību. Aterosklerozes slimību profilaksē, kā arī cilvēkiem ar lipīdu jeb tauku vielmaiņas traucējumiem, jo īpaši ar paaugstinātu holesterīna līmeni plazmā, ieteicams ierobežot sviesta patēriņu un aizstāt šo produktu ar augstas kvalitātes margarīnu.
Mīkstie margarīni, kuru galvenā sastāvdaļa ir augu eļļas ir augstvērtīgs ieteicamo nepiesātināto taukskābju avots, tai skaitā organismā nepieciešamo omega-3 un omega-6 taukskābju avots. To lietošana uzturā ir viens no veidiem kā izvairīties no neaizstājamo nepiesātināto taukskābju trūkuma organismā.
Atteikšanās no hidrogenēto tauku lietošanas margarīna ražošanas procesā, atrisināja problēmu ar transtaukskābju izomēriem margarīnā. Jo īpaši margarīni ar samazinātu tauku sastāvu ir pareizā atbilde uztura ieteikumu jautājumā. Pateicoties šīm īpašībām margarīns ieguva atzinību uztura speciālistu aprindās.
Jau ilgāku laiku patērētājiem ir pieejami:
- tā sauktie funkcionālie margarīni, piemēram, ar augu sterīnu piedevu (īpaši ieteicams cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni),
- ar DHA taukskābes piedevu,
- mikss (sviesta un margarīna savienojums)
- uz maizes smērējamie produkti ar samazinātu tauku saturu.
Šī plašā uz maizes smērējamo produktu gamma, dod iespēju patērētājam vieglāk ieviest ikdienā uztura ieteikumus, kas saistīti ar tauku patēriņa samazināšanu, kā arī labot uztura kļūdas, kas saistītas ar lietoto taukskābju struktūru.