Vita Vestmane

Kardioloģe

Lielākajai daļai no mums vārdi: „taukvielas uzturā” neizraisa prozitīvas emocijas, to dzirdot gara acīm redzam lieko svaru, celulītu vai taukos peldošu ēdienu. Vērts tomēr atcerēties, ka taukvielas ir galvenais enerģijas avots, kas veicina A, D, E un K vitamīnu uzsūkšanos organismā. Tāpēc patiesība par tām ir tieši pa vidu – taukvielas uzturā ir nepieciešamas organisma pareizai funkcionēšanai, bet tās jālieto ir atbilstošā daudzumā. Kardioloģe

Tomēr bieži tas ir citādi. Tauki un holesterīns ir kā pārmērīgs bieds, bet bez tiem nevar dzīvot mūsu organisma šūnas. Cita lieta, ka  mēs ar pārmērīgu ēšanu un maz kustībām veidojam rezerves, kuras tad pašiem vien ir jānes un tad to sauc par virssvaru vai aptaukošanos . Īpaši kaitīga ir tauku krāšanās vēderā- ko sauc par  centrālo jeb ābolveida aptaukošanos.

Par organismā uzņemto tauku pārstrādāšanu ir atbildīgas galvenokārt aknas, taču cieš asinsvadi, jo liekie tauki uzkrājas visur, arī asinsvados, kur var veidoties nosprostojums- aterosklerotiskas plātnītes. Tāpēc ārsti nosaka sirds asinsvadu slimību risku, kur viens no vērtējamiem parametriem ir kopējais holesterīns (citi ir vecums, dzimums, smēķēšana  un augšējais asinsspiediens). Ja cilvēkam zems  risks – ēdam  gandrīz visu un dzīvojam ar prieku. Bet ja nē tad stingri domājam ko ēdam un vai pietiekami kustamies.

Sirds asinsvadu veselības pamat sauklis vienmēr ir samazināt piesātināto taukskābju un ar holesterīnu bagāto pārtikas produktu lietošanu, t.i., samazināt dzīvnieku izcelsmes tauku patēriņu uzturā (olas, sviestu, sieru, treknu gaļu u.c. produktus) un palielināt nepiesātināto taukskābju uzņemšanu (treknas zivis, eļlas – piemēram, saulespuķu eļlu, linsēklu eļļu).

Kāpēc? Zinātniskajā literatūrā ir aprakstīts, ka  omega-3 taukskābēm piemīt sirds aizsardzības  efekts, jo tās samazina kopējā holesterīna (KH), zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH – sliktais holesterīns) un paaugstina augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ABLH- labais holesterīns) līmeni. Bet vai tikai to? Tās labvēlīgi darbojas uz sirds ritmu,  pret trombiem, nedaudz var samazināties asinsspiediens un uzlabojas  asinsvadu sieniņas iestiepuma funkcija. Tāpēc mums ir vajadzīgi gan augu , gan dzīvnieku izcelsmes tauki.

Ēdam un kustamies ar prieku!