Andris Epners

Ghetto Basket 3kartejais čempions

Taukvielas – enerģijas avots!

Uzsākot regulāras fiziskās aktivitātes ir svarīgi pārdomāt arī savu ēdienkarti. Sabalansēts uzturs un sports ir labākie draugi, kas kopā ved pat pie visambiciozākajiem mērķiem. Lai saglabātu labu fizisko formu un spētu kvalitatīvi trenēties, sportistam ne tikai ir ļoti svarīga pārtika, bet arī tās uzņemšanas biežums daudzums un sastāvs. Neskatoties uz to, ka šobrīd pieejamas dažādas versijas par to, cik bieži ir pareizi ēst, manuprāt, galvenais ir pieturēties pie vismaz 3 ēdienreizēm dienā un atcerēties, ka viena ēdienreize dienā mudina organismu veidot rezerves, ka mums pavisam nav nepieciešamas.

Ir svarīgi saprast, ka organisma veiksmīgai funkcionēšanai ir nepieciešamas visas uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrāti un taukvielas. Katra no šīm uzturvielu grupām ir svarīga un tikai aptverot tās visas iespējams nodrošināt savam organismam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un spēku, lai sportā sasniegtu augstākos rezultātus.

Taukvielām ir liela nozīme, jo taukvielas palīdz sašķelties vairākiem vitamīniem, kā arī uzlabo organisma darbību un ir labs enerģijas avots. Dažādas taukvielas tiek uzņemtas no dažādiem pārtikas produktiem, avokado, zivīm, riekstiem, eļļām u.c. Es savā uzturā iekļauju dažādus augļus, dārzeņus, graudaugu produktus, riekstus, kā arī zivis un gaļu. Izvēlētajai pārtikai ir liela ietekme uz organismu, līdz ar to ir svarīgi uzņemt pārtiku pietiekamā daudzumā. Gatavojoties sacensībām un jo īpaši sacensību dienā cenšos neeksperimentēt ar pārtiku, ko uzņemu, jo ir būtiski, lai uzturs ir gana vienkāršs, jo nekad nevar zināt, kāda būs organisma reakcija uz kaut ko jaunu.

Ņemot vērā to, ka profesionāla nodarbošanās ar kādu no sporta veidiem nav vienas dienas iegriba vai kaprīze, kas pazūd tik pat ātri kā uzrodas, sportisti uz uzņemto pārtiku skatās ilgtermiņā. Tas, kāda pārtika tiek uzņemta ikdienā, cik kvalitatīva un uzturvielām bagāta, ietekmē sportista spēju atjaunoties un saglabāties veselam. Vesels organisms, sabalansēta pārtika un ieguldījums treniņos atsaucas uz sasniegtajiem rezultātiem. Tie ir kā indikators tam, cik godīgs un atbildīgs tu esi bijis pret savu organismu.

Šobrīd regulāri lietoju zivju eļļu, kas ir liels omega 3 avots, MCT  kokosriekstu eļļu un rapšu eļļu kuru var  izmantot dažādu ēdienu pagatavošanā, no augu valsts visbiežāk sanāk lietot avokado, kas ir labs taukvielu avots.

“Tas, kāda pārtika tiek uzņemta ikdienā, cik kvalitatīva un uzturvielām bagāta, ietekmē sportista spēju atjaunoties un saglabāties veselam. Šobrīd regulāri lietoju zivju eļļu, kas ir liels omega 3 avots, MCT kokosriekstu eļļu un rapšu eļļu kuru var izmantot dažādu ēdienu pagatavošanā, no augu valsts visbiežāk sanāk lietot avokado, kas ir labs taukvielu avots.”