Kādās taukvielās cept, kādas izvēlēties salātiem un kādas smērēt uz maizes?
Šodien, kad veikalu plaukti ar eļļām un ledusskapji ar sviestiem un margarīniem var kopā aizņemt pat vairākus metrus, vērts atcerēties svarīgu informāciju par mūsu virtuvē sastopamajām taukvielām un to sastāvu. Bez tradicionālajām saulespuķu, olīvu un rapšu eļļām, ir pieejamas arī vīnogu kauliņu eļļa, sojas un kukurūzas eļļa. Katrai no tām ir nedaudz savādāks sastāvs un līdz ar to arī pielietojums. Kādas taukvielas izvēlēties smērēšanai uz maizes, kādas kā piedevu salātiem un kādas cepšanai? Pateiksim priekšā!
Kādu eļļu cepšanai, bet kādu salātiem?
Cepšanai – rafinētas eļļas
Atšķirībā no dzīvnieku taukiem augu valsts eļļās pārsvarā ir nepiesātinātās taukskābes, kas sīkāk iedalās mononepiesātinātajās un polinepiesātinātajās. Polinepiesātinātās taukskābes visur tiek pozicionētas kā ļoti veselīgas, attiecīgi eļļas, kuras bagātīgi satur Omega 3 un Omega 6 polinepiesātinātās taukskābes (valriekstu, linsēklu, vīnogu kauliņu u. c.), tiek celtas uz pjedestāla. Nenoliedzami šīs eļļas ir veselīgas, taču cepšanas laikā notiek polinepiesātināto taukskābju pārveidošanās, un jūsu veselīgās Omega 3 taukskābes, visticamāk, oksidēsies, tāpēc eļļa zaudēs savas vērtīgās īpašības.
Otrs faktors, kam jāpievērš uzmanība, ir konkrētās eļļas dūmu slieksnis. Tas parāda, līdz kādai temperatūrai eļļa nesāks dūmot, kas ir ļoti svarīgi, jo, pārkāpjot dūmu slieksni, eļļā veidojas organismam kaitīgi savienojumi. Principā zelta likums ir šāds – jo eļļa ir rafinētāka, jo labāka tā ir cepšanai. Tas ir tāpēc, ka rafinēšanas laikā eļļa tiek attīrīta no visām vielām, kas var tai likt dūmot. Vēl vienkāršāks princips pēc kā vadīties, – jo gaišāka eļļa pēc krāsas, jo augstāks ir tās dūmu slieksnis. Cepšanai ieteicams lietot rafinētu saulespuķu vai rapšu eļļu, kokosriekstu eļļu, rafinētu olīvu un rafinētu avokado eļļu.
Eļļa, ko pievienot salātiem
Vislabāk eļļu nekarsēt nemaz, lai tā saglabātu visas labās īpašības, un pievienot to salātiem, dažādām mērcēm, kā arī vārītiem vai tvaicētiem ēdieniem, lai tie būtu sātīgāki un to garša bagātīgāka. Tam lieliski noderēs tā pati extra virgin olīveļļa, rapšu eļļa, kā arī nerafinēta kaņepju vai linsēklu eļļa. Ja kādu no eļļām lietojat veselības uzlabošanas nolūkos (linsēklu, valriekstu, kaņepju, olīveļļu u. c.), labāk izvēlēties nerafinētu, ekoloģisku, pirmā spieduma un lietojiet nekarsētā veidā. Derīgi būtu eļļas uzturā pamainīt, nevis visu laiku pie salātiem lietot tikai vienu un to pašu eļļu. Produktu dažādība ir labas veselības atslēga, bet vienmēr paturiet prātā konkrētās eļļas aptuveno dūmu slieksni un Omega 3 un Omega 6 taukskābju saturu.
Ko smērēt uz maizes?
Izvēle, ko smērēt uz maizes, ir viena no visbiežāk sastopamajām patērētāju dilemām. Bērniem līdz trešajam dzīves gadam, grūtniecēm un barojošām mamiņām ieteicams ir sviests vai augstas kvalitātes mīkstais margarīns, kas nesatur transtaukskābes. Sakarā ar to, ka sviests satur augstu piesātināto taukskābju devu un holesterīnu, nebauda labvēlīgu dietologu viedokli, tomēr neskatoties uz nelabvēlīgajiem komentāriem, sviests ir svarīgo A un D vitamīnu avots. Vērts par to atcerēties, jo tieši tapēc sviestu nav ieteicams izvēlēties cepšanai. Kāpēc? Jo tas satur kazeīnu, kas izraisa zemu dūmu slieksni. Atcerēsimies, ka taukvielā, kas ir sakarsēta virs dūmu sliekšņa, izdalās kancerogēni, kas var izraisīt dažādu slimību attīstību.
Biežāk lietotās eļļas
Rapšu eļļa – satur lielu daudzumu mononepiesātināto taukskābju, kā arī būtisku Omega-3(linolēnskābe) taukskābju daudzumu un E vitamīnu. Rapšu eļļa ir mazāk uzņēmīga pret gaismu un paaugstinātu temperatūru nekā citas eļļas, tāpēc ilgāk saglabā svaigumu. Pievienota ēdieniem, pagarina to derīguma termiņu. Ir piemērota cepšanai (arī cepšanai dziļā eļļas peldē), sautēšanai, kā arī piemērota kā piedeva salātiem.
Saulespuķu eļļa – nerafinētu saulespuķu eļļu ieteicams lietot aukstā veidā un labāk cepšanai neizmanot, jo tā satur lielu daudzumu polinepiesātināto Omega-6 taukskābju, kas iet bojā augstā temperatūrā. Taču rafinēta saulespuķu eļļa lieliski noderēs cepšanai.
Linsēklu eļļa – satur ļoti lielu daudzumu polinepiesātināto taukskābju no Omega-3 grupas, kurās augstās temteratūrās notiek negatīvas pārmaiņas, to rezultātā rodas veselībai nelabvēlīgi savienojumi. Ja vēlamies lietot linsēklu eļļu, tad tikai un vienīga aukstā veidā. Jāatceras, ka linsēklu eļļu jāuzglabā tumšā pudelē ledusskapī, ne ilgāk kā 3 nedēļas pēc atvēršanas, jo Omega-3 taukskābes pat vēsā vietā diezgan ātri oksidējas un zaudē savas īpašības.
Olīveļļa – nav ieteicams lietot extra virgin olīveļļu (auksti spiesta) ilgai cepšanai. Auksti spiestā olīveļļā ir vairāk polinepiesātināto taukskābju un antioksidantu nekā rafinētā olīveļļā. Olīveļļa, kura nav rafinēta, nav piemērota, tā saucamajai „karstajai virtuvei”, varam to lietot aukto ēdienu pagatavošanai.
Kukurūzas eļļa – satur lielu daudzumu polinepiesātināto Omega-6 taukskābju, tāpēc nav piemērota cepšanai un lietošanai lielos daudzumos. Pārdošanā pieejama ir galvenokārt rafinētā kukurūzas eļļa, jo nerafinētā veidā tā ātri oksidējas. Šī eļļa ir bagāts E vitamīna un A provitamīna avots. Ieteicams to lietot aukstā veidā, kā piedevu pie salātiem, mērcēm un mojonēzēm.
Vīnogu kauliņu eļļa – pašlaik kļuvusi ļoti populāra, bet tikai nedaudzi zina, ka tā satur galvenokārt polinepiesātinātās Omega-6 taukskābes un tikai nebūtisku Omega-3 taukskābju daļu. Auksti spiesta vīnogu kauliņu eļļa ir grūti pieejama, pārdošanā pārsvarā ir tikai rafinētā. Neskatoties uz populāro viedokli, nav vēlams lietot cepšanai.