Labs margarīns, tātad kāds?

Šodien ražotais margarīns var lepoties ar augsto kvalitāti. To apstiprina neatkarīgi pētījumi un dietologu rekomendācijas, kuri akcentē, ka piesātināto taukskābju nomaiņa ikdienas diētā pret nepiesātinātām taukskābēm, jo īpaši polinepiesātinātām no omega6 un omega3 grupas, dod viennozīmīgi pozitīvu rezultātu.

Tāpēc, lai pozitīvi ietekmētu taukskābju profīlu, ieteicams kā piedevu, ne tikai pie maizes, bet pie visa veida ēdieniem, lietot augu izcelsmes taukus, kuru sastāvā ir tik ļoti nepieciešamās nepiesātinātās taukskābes.

Tādas kā:

  • augu eļļas,
  • augstas kvalitātes margarīns.

Vērts uzzināt, kāpēc margarīns ir nopelnījis uztura un medicīnas speciālistu sabiedrības atzinību:

  • Augstas kvalitātes margarīna ražošanai, tiek izmantotas augu eļļas, kas iegūtas no augu sēklām, tādām kā rapšu sēklas, saulespuķu sēklas vai linsēklas. Šīs eļļas raksturo augsts veselībai labvēlīgo nepiesātināto taukskābju sastāvs, tai skaitā: omega – 3 taukskābes, kas palīdz uzturēt atbilstošu holesterīna līmeni.
  • Šobrīd margarīna ražošanā izmantotais process (esterifikācijas process) pasargā labos taukus no oksidācijas un neizraisa trans tauku veidošanos, no kuriem tik ļoti vēlamies izvairīties! Pateicoties tam, Latvijas tirgū lielākajā daļā sastopamajos margarīna veidos trans tauki praktiski neeksistē.
  • Margarīns ir arī dažu, cilvēkam nepieciešamo, vitamīnu avots. Tajā ir iekļauts dabīgais E vitamīns, kas iegūts no augu eļļām. Turklāt, margarīns ir bagātināts arī ar A un D vitamīniem.
  • Margarīns, bagātināts ar augu sterīniem, samazina holesterīna līmeni un sastāda svarīgu uztura sastāvdaļu un labvēlīgi ietekmē asinsrites sistēmu.

Eiropā margarīnu ražošanas tehnoloģija pēdējo gadu laikā ir būtiski mainījusies. Margarīnu ražotāji, ņemot vērā uztura speciālistu ieteikumus, kas attiecas uz transtaukskābju izomēru ierobežošanu uzturā, brīvpratīgi ir veikuši savu produktu pārformēšanu. Tehnoloģijas izmaiņu rezultātā ražotāji atteicās no daļēji hidrogenēto tauku lietošanas margarīna ražošanas procesā, kuri ir trans izomēru avots. Šobrīd lielākā daļa margarīnu tiek ražota esterifikācijas procesā, kura laikā nenotiek negatīvas izmaiņas tauku sastāvā. Pateicoties tam, lielākā daļa margarīnu, kuri pieejami Eiropas tirgū, praktiski nesatur trans taukus.

Grafika avots: IMACE

SFA = piesātinātās taukskābes

Piesātināto taukskābju avots ir atgremotājdzīvnieku tauki (govju, aitu, kazu) – gaļa, piens, sviests, krējums. Šie tauki tiek izmantoti enerģijas iegūšanai un organisma tauku uzkrājumu radīšanai. Uzskats, ka piesātinātie tauki ir tie sliktie un tos ēst nevajadzētu, nav patiess, taču krist otrā grāvī un ēst tos bez ierobežojuma, arī nebūs pareizais ceļš.

MUFA = mononepiesātinātās taukskābes

Mononepiesātināto taukskābju taukus organisms arī izmanto, lai iegūtu enerģiju, taču šīs taukskābes kavē aterosklerozes un 2.tipa diabēta veidošanos (tātad labas). Atrodas olīveļļā, rapšu eļļā, putnu taukos, lazdu riekstos, cūku taukos u.c.

PUFA = polinepiesātinātās taukskābes

Polinepiesātinātās taukskābes tiek izmantotas bioloģiski aktīvu vielu veidošanai. Šīs ir ļoti labas un nepieciešamas dažādiem dzīvības procesiem, bioloģisku struktūru veidošanai. Atrodas zivīs, riekstos un sēklās, to eļļās – piemēram, valriekstu eļļā, saulespuķu eļļā, kviešu dīkstu eļļā, sojas eļļā, kukurūzas eļļā u.c.

TFA = trans taukskābes

Trans taukskābes ir kaitīgās, paaugstina kopējo holesterīna un zema blīvuma lipoproteīdu holesterīna daudzumu; atrodas margarīnā, pusfabrikātos, arī atgremotājdzīvnieku produktos – sviestā, krējumā, pienā, liellopu gaļā un taukos (taču tās tur ir radušās dabīgi).